Wygodne buty – na co zwrócić uwagę?

Zazwyczaj kupując buty kierujemy się swoim gustem oraz podążamy za trendami. Wybierając obuwie, musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na jego wygodę – często bowiem przebywamy w nich przez kilka godzin, a w przypadku źle dobranego obuwia będzie to powodem dyskomfortu. Na co zwrócić uwagę, jeżeli chcemy wybrać wygodne buty w dobrej cenie?

Wygodne buty na co dzień – co wziąć pod uwagę?

Swobodnie oddychające obuwie – jeżeli w butach będziemy mogli swobodnie poruszać palcami u stopy, zapewnimy jej odpowiednie krążenie. Przerwa pomiędzy noskiem buta a stopą powinna mieć 5 milimetrów – dzięki temu unikniemy wilgoci w butach wynikającej z pocenia się stóp. Komfort noszenia obuwia, które umożliwia przepływ powietrza i jest zrobione z oddychającego materiału jest znacznie większy. Podczas zastanawiania się, jak wybrać wygodne buty, należy nie bagatelizować tego faktu – wilgoć w butach może prowadzić nawet do grzybicy. Noszenie zbyt małych butów może skutkować również pojawieniem się płaskostopia, nie wspominając już o ciągłych obtarciach oraz odciskach.

Dobrze dobrany kształt obuwia – w zależności od kształtu stopy, należy zwrócić szczególną uwagę również na kształt noszonych butów. Wygodne buty będą odpowiednio dopasowane do stopy. Szczególną uwagę należy zwrócić również na wkładki i dopasować je do naszych potrzeb. Wkładki miękkie będą amortyzowały stopy podczas chodzenia i sprzyjały długiemu noszeniu butów, Jeżeli posiadamy różnego rodzaju schorzenia, takie jak chociażby płaskostopie, musimy dopasować wkładki do naszych potrzeb. Aby obuwie dobrze się nosiło, należy przykładać wagę również do podeszwy – buty będą tym wygodniejsze, im będzie ona grubsza.

Asymetryczność stóp – nasze stopy charakteryzuje asymetria, błędem przy zakupie obuwia jest więc przymierzanie wyłącznie jednego buta. Warto przymierzyć oba z nich, aby upewnić się, że pasują. Jest to szczególnie ważne podczas wybierania obuwia dla dzieci, które mogą nie zauważyć niewygody obuwia lub nie potrafić jej zakomunikować.

Jak wybrać obuwie do pracy?

Praca bardzo często związana jest z wielogodzinnym przebywaniem na nogach. Aby wybrać wygodne buty do pracy, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcjonalność. Jeżeli obejmowane stanowisko nam na to pozwala, najwygodniejszymi butami będzie obuwie sportowe, charakteryzujące się wyprofilowaną wkładką oraz podeszwą o dużej elastyczności. Sportowe buty przepuszczają również dobrze powietrze, a dzięki temu unikniesz nadmiernej potliwości. Będziesz mógł również wykorzystać je na siłowni, podczas wycieczki rowerowej czy spaceru.

Dobrze dobrane, wygodne obuwie jest niezbędne aby zapewnić sobie komfort w codziennym funkcjonowaniu. Nie należy oszczędzać podczas kupowania butów, ponieważ odpowiednie obuwie może uchronić nas przed chorobami stóp oraz odciskami czy obtarciami.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *